zymova.com

про обман

Першу половину життя ми вчимося, другу — вчимо самі… Це ніщо інше, як прагнення компенсації, вічне колесо перероджень. Сьогодні — нас, завтра — ми… Адже будь-яке навчання — це примус. Демаркаційні лінії, якими розтинають землю обітовану, перекладання хреста з одних плечей — на інші.
Будь-яке навчання — це обман, адже нас вчать ті, хто має над нами владу.
Та вдада — це теж обман. Це — наркотичне зілля, яке викликає ілюзію контролю. Приємну і небезпечну ілюзію. І згодом будь-який «керманич долі» — керівник, вождь, маніпулятор — потряпляє у залежність від цього наркотику, починаючи служити йому, у релігійному запалі, жертвуючи все, що має.
Власне, релігія — це такий же обман, поєднання абсурду і ритуалу. Вірю, бо безглуздо… Люди невибагливі. В них свій шкурний інтерес — страх або сподівання нагороди. «Бо велика нагорода чекає на нас на небесах…» Чекає, звісно. Бог-любов, навколо якого обертається невибагливий всесвіт…
Любов, звичайно — теж обман, незгірш за інші. Клондайк, куди стікають тисячі золотошукачів. Шукачів щастя, яких самих ошукують… Любов — це взагалі надзвичайно безглузде явище. Адже люди добровільно погоджуються закрити очі на правду, довіряючи свою долю першому-ліпшому… Втім дурість, як казав мудрий Еразм, — провідник і покровитель суспільства.
Зрештою суспільство — це також обман. Чи радше, — театр. Ми дуримо інших, інші роблять вигляд, що вірять. А ми вдаємо, що віримо їм. І навіть, буває, плескаємо в долоні, захоплені грою. А як інакше можна жити в світі, де кожен має по кілька облич, де слова — це трясовина, на дні якої марно шукати зміст?
Отож, школа — це ін’єкція обману, яку ми отримуємо в ніжному віці, щоб зуміти вижити в світі лицемірства, чи то пак, лицедійства… Школа — це для військових вчень, де ми випробовуємо свою силу, щоб потім, озброєними і небезпечними, вирушити в світ. І горе тому, хто так і не зуміє створити з себе бойову одиницю. На нього, щирого і відвертого, ніхто не чекає, таких, переважно кличуть невдахами і нездарами. Звісно, вміння переконливо дурити — це й справді велика вдача, щедрий дар.
Всі ми потроху — народні артисти. Однак, є такі, хто вміє дурити професійно, для кого обман — покликання і сенс життя. Таким людям збрехати набагато легше, ніж сказати правду. А знаєте чому? Правда — це слабкість, це демонстрація власної вразливості… Отож, їм просто страшно. Нині ця параноя набуває епідемічного розмаху. Брешуть всі, відчайдушно, розпачливо… Щоб потім, на самоті, напитись до очманіння або ридати, душачи подушку в обіймах.
І це — теж наслідки нашого виховання. Ми вчимося бути безжальними до себе і до інших, нехай там як не пропагують ідеологію «другої щоки». Безжальними, бо світ належить першим. Бо виживає сильніший. Цього теж навчають у школі, бо школа — слуга суспільства, а суспільство — заручник прогресу. Прогрес, поступ якрнр все пришвидшується, своєю чергою, неможливий без природного відбору. А природній відбір безжальний.
Отже, ми самі прирекли себе на брехню. Затиснені в кут, ми будемо дурити себе й інших, аж поки нас не замкнуть в камері з м’якими стінами… А може, ми призвичаїмось? Може, нас врятує своєчасна мутація, що дозволить нам протистояти параної неминучого прогресу?
Еволюція продовжується?

© Марина Соколян („Кодло“)